knjižnica
Splošne informacije
AVA si nenehno prizadeva k širitvi obsega knjižničnega gradiva. Del knjižničnega gradiva je bilo zbranega tudi z donacijami AVA predavateljev, slovenskih založniških hiš, prav tako pa knjižnico podpirajo druge institucije in društva, ki so z AVA sklenili dogovore o sodelovanju ter omogočili AVA študentom razširjeni dostop do knjižničnega gradiva.
Iskreno se zahvaljujemo vsem, ki nas podpirate na tej poti!
V knjižnici AVA je trenutno na voljo preko 700 enot knjižničnega gradiva, predvsem s področij humanistike ter družboslovja. Dostopne so preko Cobiss sistema.
Knjižnica AVA je odprta vsak delovnik v času uradnih ur. Za pomoč pri iskanju gradiva ter za obisk in izposojo se predhodno obrnite na AVA refererat.
Vnos osebnih bibliografij v sistem COBISS
Knjižnica AVA skrbi za vnos osebnih bibliografij AVA predavateljev ter AVA študentov v sistem COBISS.
Raziskovalec je odgovoren za pravilno razvrstitev (klasifikacijo) bibliografskih enot, ki je v skladu s Tipologijo dokumentov. Za pomoč pri klasifikaciji se obrnite na AVA knjižničarko. Ustreznost klasifikacije bibliografskih enot po veljavni tipologiji in metodologiji za vodenje bibliografij v sistemu COBISS preverjajo Osrednji specializirani informacijski centri (OSIC).
Za vodenje bibliografije raziskovalec AVA knjižničarki predloži naslednje:
- Seznam del razvrščen po tipologiji dokumenta v skladu z veljavnim pravilnikom ARRS.
- Za objavljena tiskana dela fizični izvod gradiva.
- Za objavljena dela v elektronski obliki oziroma na spletu natančne podatke o objavi ter obvezno navedbo delujoče spletne povezave.
- Za vsa neobjavljena izvedena dela (predavanja brez objave, radijske in TV oddaje, razstave brez kataloga itd.) vabilo, najavo, potrdilo institucije o izvedenem delu, oziroma druga dokazila.
Raziskovalec sproti spremlja svojo bibliografijo, vse morebitne napake, popravke ali spremembe pa sporoča v knjižnico, ki mu vodi bibliografijo.
Osebne bibliografije preko sistema COBISS
Osebne bibliografije omogočajo pripravo različnih izpisov bibliografij za katerega koli avtorja, za katerega so podatki vneseni v normativno bazo podatkov CONOR.SI in bibliografske enote v vzajemno bibliografsko bazo podatkov COBIB.SI.
Izpis osebne bibliografije preko sistema COBISS je omogočen na Osebne bibliografije (COBISS). Za izpis si izberete kriterije, po katerih želite imeti narejen izpis. Za izpis osebne bibliografije iz sistema COBBIS šifra raziskovalca ni potrebna, svetujemo pa, da si AVA predavatelji za potrebe habilitacijskih postopkov (točkovanja) uredijo šifro raziskovalca (če le te še nimajo).
Osebne bibliografije preko sistema SICRIS je možno izpisovati za raziskovalce in strokovne sodelavce, ki so pri Javni agenciji za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS) evidentirani kot raziskovalci in imajo šifro raziskovalca, pod pogojem, da so njihove bibliografske enote vključene v sistem COBISS.SI.
Podatke o raziskovalcih, ki se želijo predstaviti v informacijskem sistemu SICRIS, vendar ne izpolnjujejo pogojev za vpis v evidenco ARRS preko sistema SICRIS, IZUM – Institut informacijskih znanosti, Maribor, vnaša v sistem SICRIS tudi neposredno, če ima raziskovalec najmanj diplomo univerzitetnega programa (pridobljeno po starem programu) ali magisterij 2. bolonjske stopnje in z bibliografijo izkazuje vpetost v raziskovalno delo. Prošnjo za vpis v SICRIS raziskovalec pošlje na IZUM na obrazcu SICRIS-RR-1/2 v elektronski in pisni obliki (na naslov: Institut informacijskih znanosti, Prešernova ulica 17, 2000 Maribor, Slovenija). Vse informacije so dostopne na Bibliografije – pogosta vprašanja. Za pomoč pa se lahko obrnete na IZUM (kontakt) oziroma IZUM (kontakt podpora).
KNJIŽNICA AVA
Trubarjeva cesta 5,
1000 Ljubljana, Slovenija
Uradne ure:
9:00 – 13:00
Ponedeljek – Petek
Kontakt knjižnica in referat: Patricija Vogelnik:
070 701 606
01 425 5006
info@ava.si
DIGITALNE KNJIŽNICE
- dLib, Digitalna knjižnica Slovenije omogoča dostop do digitaliziranega znanja in kulturnih zakladov. Prek portala lahko dostopate do arhivov revij AB, Anthropos, Ars et humanitas, ČKZ, Dialogi, Grafičar, Kino, Poligrafi … ali npr. do knjig založbe KUD Logos itn.
- Europeana omogoča dostop do več kot 50 milijonov digitaliziranih enot – knjig, glasbe, umetnin in več.
PROSTODOSTOPNI VIRI – ČLANKI IN E- KNJIGE
- Život umjetnosti, prosti dostop do znanstvenega časopisa za teorijo umetnosti.
- Oris, arhiv člankov revije za arhitekturo.
- DOAJ (Directory of Open Access Journals), zbirka 300 časopisov v odprtem dostopu.
- Open DOAR, direktorij repozitorijev v odprtem dostopu.
- CORE, portal znanstvenih virov v odprtem dostopu
Nacionalni portal odprte znanosti: https://openscience.si/
Bielefeld Academic Search Engine (BASE)
Central and Eastern European Online Library (CEEOL)
COnnecting REpositories (CORE)
Digitalna knjižnica Slovenije (DLIB)
Directory of open access books (DOAB)
Directory of open access journals (DOAJ)
University of Michigan Press Open Access
Nacionalni portal odprte znanosti
SSRN (Social Science Research Network) eLibrary
E- PRIROČNIKI (Terminološki slovarji, geslovniki, besedilni korpusi)
Merriam-Webster Dictionary
Spletni slovarji
E-ENCIKLOPEDIJE
Credo Online Reference Service
Stanford Encyclopedia of Philosophy
SPLETNI VODIČI
Pravilnik in navodila za pisanje diplomskega dela (AVA)
Harvardski sistem navajanja virov (a.r.u. University Library)
IZBOR DRUGIH PROSTO DOSTOPNIH ZBIRK